A fesztivál egy februárban tartandó koncertsorozatból és mesterkurzusból, a 2016/2017-es évad első felében rendezendő Országos Cziffra György Zenei Versenyből, valamint kiállításokból és gyerekprogramokból épül fel, emellett egy különleges édesség, a Cziffra-szelet is megszületett ebből az alkalomból – hangzott el a fesztivált beharangozó hétfői budapesti sajtótájékoztatón.
Balázs János szerint Cziffra György nemcsak Magyarország, hanem a világ egyik legnagyobb művésze volt. Olyan ember, aki nemcsak a zenével, de emberileg is kitűnt, számos fiatalt segített és olyan ikonná tudott válni, akinek hatása a mai napig ér. Balázs János kiemelte: Cziffra György külföldön nagy karriert futott be és bár Magyarországon is tisztelet övezi, a fesztivállal szeretné “feltenni a pontot az i-re”.
Balázs János, a fesztivál művészeti vezetője kiemelte: a programokkal ahhoz szeretne hozzájárulni, hogy példaképe, Cziffra György (1921-1994) művészi és emberi nagysága még inkább közismert legyen Magyarországon. A fesztivál helyszíne a MOM Kulturális Központ, további helyszíne a Barabás Villa lesz.
A február 25-i ünnepi nyitó hangversenyt Balázs János adja, a koncerten közreműködik Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színművész és Mohácsi Szilvia, a fesztivál háziasszonya, aki a koncertsorozat többi alkalmának is műsorvezetője lesz. Az esten részletek hangoznak el Cziffra György Ágyúk és virágok című önéletrajzi regényéből. Másnap koncerttel egybekötött beszélgetést tartanak Cziffra György barátaival és tanítványaival Vásáry Tamás, Dráfi Kálmán és Mocsári Károly zongoraművészek, valamint Andrássy László, Cziffra György rokona részvételével.
Február 27-én Cziffrát mint a kávéházak és bárok virtuózát idézi meg Sárik Péter, Berkes Balázs, Malek Andrea, Balázs János, valamint Kállai Kis Ernő és cigányzenekara, végül a február 28-i ünnepi gálakoncerten a korszakalkotó zseni előtt olyan muzsikusok tisztelegnek Balázs János mellett, mint Kelemen Barnabás, Vásáry Tamás, Szakcsi Lakatos Béla, Snétberger Ferenc, Kokas Katalin, Lajkó Félix, Kokas Dóra, valamint Záborszky Kálmán karmester és a Szent István Király Szimfonikus Zenekar.
Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere úgy fogalmazott: azért támogatják a fesztivált, mert Balázs János hite és elkötelezettsége olyan erős volt, ami meggyőzte őket, hogy a kezdeményezés sikeres lesz. Kitért arra is, hogy elindult a fesztivál honlapja (www.cziffrafesztival.hu) és a jegyértékesítés is.
A zongoraművész jelezte azt is, hogy 2017-ben nemzetközivé bővítenék a fesztivált, szeretnének elcsábítani Magyarországra olyan művészeket, akik kötődtek Cziffrához, tanultak tőle vagy tisztelői. 2021-re, Cziffra György születésének 100. évfordulójára pedig világ körüli turnét terveznek a fesztivál égisze alatt – tette hozzá.
Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke elmondta, hogy a Cziffra György Fesztivál címzett támogatásként 25 millió forintot kap az NKA-tól. Mint mondta, különösen azt értékelik a fesztiválban, hogy van egy olyan “lába”, amely egybeesik hosszú távú céljaikkal: kinevelni a jövő zenét játszó embereit és zeneszerető közönségét.
Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész felidézte, hogy Cziffra Györgyöt elsőként egy Váci utcai mulatóban hallotta játszani, és lenyűgözte technikai tudása, virtuozitása – amikor a zenét meghallotta, azt hitte, ketten játsszák.
mti